UNESCO vzdalo hold lázeňství UNESCO vzdalo hold lázeňství

UNESCO vzdalo hold lázeňství

28. 12.2021

Na začátku října 2021 probíhaly v Karlových Varech velké oslavy. Úsilí jedenácti evropských lázeňských měst o společný zápis na Seznam světového dědictví UNESCO byl završen úspěchem. Významnou roli v celém procesu hrála iniciativa českých lázeňských měst.

Karlovy Vary jsou na slavnostní atmosféru zvyklé. Na podzim však byla provoněna velikým úspěchem přímo tohoto lázeňského města a dalších dvou západočeských léčebných klenotů – Mariánských a Františkových Lázní. Letošní triumf získání zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO pod pojmenováním Slavná lázeňská města Evropy je výjimečným dokladem historického a přírodního bohatství, které se nachází na západě Čech.

Oslavy zápisu, který byl oznámen 24. července 2021, probíhaly 1. října nejen v karlovarském městském divadle, ale také v Grandhotelu Pupp. Právě Karlovy Vary byly poslední zastávkou hodnotící mise inspektorů z Mezinárodní rady památek a sídel ICOMOS, která nominaci doporučila, a jak uvedla primátorka Karlových Varů, právě toto město bylo tahounem společné nominace 11 evropských lázeňských měst.

S trojlístkem českých lázní uspěly další slavné lázeňské destinace zvučných jmen: Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Baden u Vídně v Rakousku, Bath ve Spojeném království a Montecatini Terme v Itálii.

Důvodů, proč je 11 lázeňských měst chápáno jako cenné světové dědictví, je hned několik. Ač leží na různých místech Evropy, mají blízkou historii. Spojuje je rovněž i to, že se stala významným místem setkávání panovníků a umělců. Především je ale jejich společným bohatstvím unikátní způsob léčby, založený jak na využívání přírodních léčivých pramenů, tak i na rehabilitačních procedurách a pohybu v terapeutické krajině jednotlivých míst.

Primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová neskrývala z ocenění, které se dostalo největším českým lázním, své nadšení: „Máme obrovskou radost, že jsme zapsání jako Slavná lázeňská města Evropy. Byl to dlouhý proces, který trval déle než deset let. My se teď budeme muset poprat s tím, že je to obrovská značka, ale zároveň také velký závazek, který nám říká, že musíme to, co všechno máme, chránit a zanechat pro budoucí generace. Je potřeba se o všechny ty věci starat, ale i využít všechny ty přínosy.“

Podobné články


 • Léto v Dolomitech Léto v Dolomitech
  Hotel Svět

  Léto v Dolomitech

  Zhluboka se nadechněte, zastavte čas a vychutnejte si krásu léta a přírody na úchvatném místě uprostřed italských Alp. Ve výšce 1 800 metrů leží resort Forestis – zde naleznete duševní klid i řadu možností, pokud toužíte po aktivní dovolené.

  18. 06.2022

 • Hotel na jezeře Wolfgangsee je pravá romantika. Hotel na jezeře Wolfgangsee je pravá romantika.
  Hotel Léto Svět

  Hotel na jezeře Wolfgangsee je pravá romantika.

  Romantické jezero místo moře, alpské louky místo písečných pláží a čerstvý horský vzduch místo žhnoucího slunce. I tak by mohla vypadat letošní dovolená. V rakouském legendárním hotelu Im Weissen Rössl (U Bílého koníčka) si navíc zaplavete v unikátním jezerním koupališti, odpočinete si v první plovoucí vířivce na světě a načerpáte sílu z léčivých minerálních pramenů. A co byste řekli na rybí restauraci oceněnou třemi čepicemi Gault Millaua anebo degustaci vína v horském masivu?

  09. 06.2022

Developed by MadFox design