Diamant jako dobrá investice Diamant jako dobrá investice

Diamant jako dobrá investice

31. 10.2022

Krása má svou hodnotu, která přetrvává věky. Diamanty jsou toho dokladem. Zvláště v nejisté době mohou být právě tyto drahé minerály jedinečnou cenností, s níž lze těžké časy překonat s co nejmenší újmou. BENY nabízí možnost investovat do diamantů s širokou škálou vlastností, které vám vaši investici zhodnotí na dlouhou dobu.

Diamantové výhody

Je dobré si hned zpočátku uvědomit, že investice do diamantů patří sice k těm méně rizikovým, ale také konzervativnějším. Přesto přináší cenné výhody: diamanty jsou odolné, snadno se přenášejí a skladují a můžeme si je také nechat zapracovat do šperku.

Karát není karafiát

Když se mluví o diamantu, často vzápětí slýcháme, kolik má karátů. Nejde ani o překlep v pojmenování květiny, ani o počet vybroušených plošek, ani o množství odlesku, nýbrž o hmotnost skvostného minerálu. Díky tomu si můžeme přepočítat, kolik námi vybraný diamant váží, neboť jeden karát (ct) = 0,2 g. Čím více karátů, tím vyšší hodnota.

Krása brusu

Investiční diamanty jsou rovněž úchvatným dokladem brusičského umění, jež dokáže vykouzlit ze surového základu neobyčejně nádherné kousky. Standardní briliantový brus má většinou 57 vybroušených plošek (facet). Těžko bychom je ale jen tak od oka ve vitríně spočítali. Více o brusičském umu vypoví zachovaná velikost diamantu a přirozeně i jeho tvar. Tím nejčastějším je tvar kulatý. Vedle „oválu“, „hrušky“ a „srdíčka“, pak na sebe snadno upozorní „polštářek.“ Zajímavými tvary jsou vedle dalších také „princezna“ nebo „smaragd“.

Na certifikátu záleží

Když už jsme si vybrali pro nás nejpůsobivěji vytvarovaný diamant určité váhy, měli bychom se také zajímat o to, zda má daný diamant k sobě vydaný certifikát. Společností, které se zabývají hodnocením diamantů, je několik. Vedle Diamantového koncilu sídlícího v Antverpách Hoge Raad voor Diamant (HRD) a ze stejného města pocházejícího Mezinárodního gemologického institutu (IGI) je nejuznávanější světovou společností zabývající se hodnocením diamantů GIA, neboli Americký gemologický institut.

GIA a její 4C

GIA je neziskovou organizací, která kromě diamantů posuzuje rovněž hodnotu drahokamů, perel a šperků. Historie GIA sahá až do roku 1920. Tím, čím se ale mnohem víc proslavila, je přelomový a dosud nejuznávanější systémem hodnocení diamantů – 4C. Za čtyřmi „C“ se skrývá Cut – brus, Carat – váha, Color – barva a Clarity – čistota.

Barva do žluta

Barva diamantu je specifickou vlastností, které odborníci přisuzují pro laika překvapivá označení. Bílé diamanty mají svou barvu označenu písmeny D až Z. I když je v běžné abecedě „D“ až čtvrtým či pátým písmenem, u diamantů značí, že má tu nejlepší barvu, respektive v sobě obsahuje co nejméně žluté sytosti. Naopak označení Z udává, že „zažlucení“ je nejvyšší. Barevné diamanty poznáme už klasicky podle jejich barvy. Ty růžové, zelené a modré jsou čím dál cennější, zvlášť, když je jejich barva sytější.

Čistota – vzácný dar

Ze čtyř důležitých ukazatelů hodnoty diamantu je důležitá i jeho čistota. Prozkoumat ji lze při referenčním desetinásobném zvětšení lupou. Dokonalé optice neunikne žádná nečistota diamantu, jakou může být zákal, tečka, ale také mechanická porucha v podobě puklin, prasklin, dolíků atd. Proto je důležité se o diamant dobře starat a dohlížet na to, aby nedošlo k jeho byť drobnému poškození.

Diamanty vyzařují fascinující krásu, která je čím dál vzácnější, neboť jejich množství na Zemi je omezené. Proto jsou vhodné k uchování naší investice. Před nákupem diamantů je ale dobré se poradit s odborníky, mezi které šperkaři V BENY patří už víc než jedno čtvrtstoletí.

https://www.beny.cz/investice/investicni-diamanty/

Podobné články


Developed by MadFox design