Vitra představuje limitovanou edici křesla Eames Fiberglass Armchair. Sklolaminátovou skořepinu zdobí kresba kočky od Saula Steinberga Vitra představuje limitovanou edici křesla Eames Fiberglass Armchair. Sklolaminátovou skořepinu zdobí kresba kočky od Saula Steinberga

Vitra představuje limitovanou edici křesla Eames Fiberglass Armchair. Sklolaminátovou skořepinu zdobí kresba kočky od Saula Steinberga

17. 05.2023

Populární židle Eames Shell Chairs, které byly uvedeny na trh v roce 1950, byly první průmyslově vyráběné židle na světě, jejichž sedák a opěradlo tvořil jeden kus plastu. Organicky tvarované skořepiny dovedly nabídnout do té doby neznámý pocit lehkosti a volnosti. Univerzálně použitelné židle se širokou škálou podnoží najdeme na řadě veřejných míst včetně kaváren, restaurací nebo knihoven, oblíbené jsou i pro využití v domácnosti. Ve spolupráci s Eames Office a Herman Miller nyní Vitra uvádí limitovanou edici 500 kusů sklolaminátového křesílka Eames Fiberglass Armchair with Steinberg Cat. V prodeji bude od 14. června 2023.

Krátce poté, co Charles a Ray Eamesovi navrhli křesla Shell Chairs, navštívil kancelář Eames Office v Los Angeles jejich dobrý přítel, umělec a architekt Saul Steinberg. Steinberg se již dříve proslavil svými humornými a místy provokativními kresbami lidí a zvířat, zejména koček, kterými opakovaně překračoval hranice tradičních médií. Během návštěvy vzal Steinberg spontánně do ruky štětec a nakreslil na nábytek, podlahy a stěny ateliéru několik siluet. Steinberga zaujaly zejména nové židle Shell Chairs a na řadu z nich nakreslil plynulé linie. V prostorách kanceláře vznikl nápaditý vesmír postav a zvířat a Charles a Ray Eamesovi a několik zaměstnanců tuto podívanou zachytili na fotografiích.

 Jednou z nakreslených siluet byla spící kočka: Steinberg ji nechal podřimovat ve skořepinovém křesle. Uvolněná, se zavřenýma očima, jako by našla ideální místo k odpočinku a zůstala navždy spojena s křeslem.

Z tohoto světa expresivních kreseb se dodnes dochovaly pouze dva původní exempláře: kočka na skořepině křesílka a část ženského aktu, rovněž na skořepině křesla. Křeslo s kočkou vlastní Eames Office a je uloženo v Eames Institute, to s ženským aktem je trvale zapůjčeno z Eames Office do Vitra Design Museum.

Ve spolupráci s Eames Office a Herman Miller nyní Vitra vyrábí limitovanou edici 500 kusů křesla nazvanou Eames Fiberglass Armchair with Steinberg Cat. Za tímto účelem specializovaná firma naskenovala originál v Eames Institute a vytvořila 3D soubor. Data byla použita k vytvoření přesné šablony, která umožňuje věrně přenést Steinbergovu kresbu na sklolaminátovou skořepinu. Tu pak ručně aplikuje výtvarník pomocí pečlivě zvolené barvy tak, aby se co nejvíce blížila originálu. Po nanesení kresby je skořepina ručně očíslována, přetřena ochranným lakem a opatřena speciální etiketou. Křeslo je vyráběno v Německu a počet vyrobených kusů je omezen na 500, přičemž 300 ks bude v prodeji u značky Vitra pro evropský a středovýchodní trh a 200 ks u značky Herman Miller pro ostatní země.

Steinbergova kresba kočky je použita se svolením Nadace Saula Steinberga.

https://www.vitra.com

Podobné články


 • Vanguard
Stylové lofty v dominantě pražských Modřan 
Vanguard
Stylové lofty v dominantě pražských Modřan
  Bydlení Česko Praha

  Vanguard Stylové lofty v dominantě pražských Modřan

  Lofty zažívají v posledních letech boom. Patříte k jejich milovníkům? Autentické loftové bydlení, ale i originální prostory pro práci na vás čekají v bývalé továrně Microna, která se pod taktovkou PSN mění ve výjimečný projekt Vanguard. Ten už pomalu míří do finále, při koupi loftu typu shell & core si jej můžete již brzy převzít a pustit se do návrhu svého vysněného bydlení.

  02. 10.2023

 • Nápadité oživení Palmovky Nápadité oživení Palmovky
  Bydlení Česko Praha

  Nápadité oživení Palmovky

  Praha se proměňuje a nové byty vznikají téměř na celém jejím území. Některé adresy jsou ale mnohem lákavější než jiné. Takovou je i stále se rozvíjející oblast v Libni známá jako Palmovka. Společnost Real-Treuhand zde vsadila na originální architektonický návrh studia Aulík Fišer architekti a nabízí byty a komerční prostory v již zkolaudované Rezidenci Zenklova.

  15. 09.2023

 • Uvidím, čím ještě překvapím Uvidím, čím ještě překvapím
  Styl Design Luxus Lidé

  Uvidím, čím ještě překvapím

  Gordana Glass je světově uznávaná umělkyně, které učarovala práce se sklem. Její umělecké objekty jsou oceňovány jako vzácné dary pro významné osobnosti. Vedle toho se ale začala profilovat také jako interiérová designérka s nevšedními skleněnými objekty velkých rozměrů. Při příležitosti dalšího ročníku golfového turnaje našeho magazínu – 9. ročník Real- Treuhand & Travel Fever Golf Cup, pro nějž Gordana opět vytvořila originální trofeje – jsme ji požádali o rozhovor.

  09. 09.2023

Developed by MadFox design