Uvidím, čím ještě překvapím Uvidím, čím ještě překvapím

Uvidím, čím ještě překvapím

09. 09.2023

Gordana Glass je světově uznávaná umělkyně, které učarovala práce se sklem. Její umělecké objekty jsou oceňovány jako vzácné dary pro významné osobnosti. Vedle toho se ale začala profilovat také jako interiérová designérka s nevšedními skleněnými objekty velkých rozměrů. Při příležitosti dalšího ročníku golfového turnaje našeho magazínu – 9. ročník Real- Treuhand & Travel Fever Golf Cup, pro nějž Gordana opět vytvořila originální trofeje – jsme ji požádali o rozhovor.

SKLO JE DOSLOVA VAŠÍ VÁŠNÍ. CO BYLO ROZHODUJÍCÍ, ŽE JSTE SE ZAMĚŘILA VE SVÉ PRÁCI NA TENTO FASCINUJÍCÍ MATERIÁL?

Musím říct, že je to už poměrně dávno, kdy jsem se rozhodla pracovat se sklem. Vzpomínám si jen na to, že to byla láska na první pohled. Je to materiál s neuvěřitelnými možnostmi a oproti jiným můžete skrze něj vidět až do duše.

KTERÉ DÍLO Z VAŠÍ TVORBY ZÍSKALO POPRVÉ TAKOVÝ OHLAS, ŽE JSTE BYLA DOSLOVA ZASKOČENA ÚSPĚCHEM? JAK VÁS INSPIROVAL VE VAŠEM DALŠÍM PROFESNÍM ŽIVOTĚ?

Je to dílo, které jsem měla vytvořit pro Svatého otce. Ztělesňuje pro mě jednu z největších nejen duchovních, ale i materiálních hodnot. Myslela jsem, že je to sen, když jsem se dozvěděla, že bych takové dílo měla vytvořit já. Když pak vláda Slovenské republiky chystala další návštěvu papeže, poctila mne opět žádostí o dílo, které by mohla Svatému otci darovat. Potěšilo mě to hned dvakrát. Nešlo totiž už o to, jaké dílo by to mělo být, ale pro koho! Do mého života vnesly tyto okolnosti a díla zcela nový pohled na chápaní světa a pokory.

VAŠE DÍLA JSOU ČASTO POVAŽOVÁNA ZA VELMI HODNOTNÁ OCENĚNÍ. NĚKTERÉ Z TAKOVÝCH CEN ZÍSKÁVAJÍ PRAVIDELNĚ I ÚSPĚŠNÍ ÚČASTNÍCI GOLFOVÉHO TURNAJE NAŠEHO MAGAZÍNU TRAVEL FEVER. KDE VŠUDE BYLY VAŠE VÝTVORY PŘEDÁVÁNY JAKO VZÁCNÁ DÍLA?

V posledních letech to byly události jako Sportovec roku a Golfista roku, olympijská pochodeň nebo ocenění pro vítěze Grand Prix v Šamoríně na Slovensku. Moji trofej vlastní i Petra Vlhova, vítězka Světového poháru ve sjezdu v Jasné. Vytvářela jsem kromě ocenění také putovní trofej v rámci partnerství s L'Etape Slovakia by Tour de France. Mimo sportovní klání jsem ovšem měla tu čest vytvořit také cenu Esprit za nejlepší jazzové album či ocenění Advokát roku České republiky.

VYTVÁŘÍTE ROVNĚŽ DARY PRO VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI. MŮŽETE NÁM PROZRADIT, KDO SLAVNÝ SE MŮŽE PYŠNIT VAŠIM DÍLEM A PŘI JAKÉ PŘÍLEŽITOSTI MU BYLO PŘEDÁNO?

Zúčastnila jsem se například konkurzu na výběr daru pro britskou královnu. Chtěla jsem jí dát něco, co ještě nemá. Výsledkem byla jedinečná křišťálová šperkovnice, kam mohla uložit své perly. Je v mnohém výjimečná, a proniká do ní světlo a vlhkost a je ze zlata. Navíc nechybí ani slovenská pečeť a jako symbol Bratislavský hrad. Podobné to bylo i s darem pro norskou královnu, přičemž jsem obdržela také audienci na královskou večeři.

UMĚLECKOU SKLÁŘSKOU TVORBU LIDÉ VNÍMAJÍ PŘEDEVŠÍM JAKO VYTVÁŘENÍ DROBNÝCH DEKORATIVNÍCH PŘEDMĚTŮ V PODOBĚ VÁZ, SKLENIC, MÍS NEBO LUSTRŮ. V SOUČASNOSTI SE VŠAK S OTISKEM VAŠÍ TVORBY MŮŽEME SETKAT TAKÉ VE VÝZDOBĚ INTERIÉRŮ…

Myslím, že sklo získává v dnešních interiérech velký prostor. Je to hlavně proto, že lidé nestíhají žít s přírodou, a přesto ji chtějí mít na dosah, vpustit ji do svého obydlí. Jednou z mému srdci nejbližších realizací v interiéru jsou velké skleněné plastiky, které se instalují do stěn, pokud to statika budovy umožňuje. Tyto velké skleněné plochy nasvěcuji a dotvářím tak moment pohledu do přírody. Člověk si ale může pod těmito realizacemi představit cokoli, co v něm vyvolávají. 

TVOŘIT SKLENĚNÉ ARTEFAKTY JE DOSTI NÁROČNÉ A ZDÁ SE, ŽE UŽ NIC NOVÉHO NELZE VYMYSLET. VAŠE PRÁCE ALE DOKAZUJE OPAK. JAKÉ TRENDY SE NYNÍ PROSAZUJÍ?

Podle mě už všechno vymyšlené bylo. Jde jen o to skloubit určitý moment s určitým místem – vznikne tak prostor pro něco unikátního a nečekaně krásného. Dnes máme k dispozici neuvěřitelné technologie, které posouvají designérský svět dopředu. Nechme to ale na lidech, na tvůrcích. Uvidím, čím ještě i sama sebe v průběhu roku překvapím. 

KDE SE MŮŽEME S VAŠÍ TVORBOU SETKAT? PŘIPRAVUJETE TAKÉ NĚJAKOU ZAJÍMAVOU VÝSTAVU?

Momentálně pracujeme na vícero kreativních produkcích současně. Asi největší je projekt s názvem Mediahouse. Tento Mediální dům v Praze má 8 poschodí a je protkán uměním, které by mělo lidem dodávat energii a vytvářet prostor pro inspiraci. Díla mojí značky Gordana Glass budou stálou součástí této budovy. Ale budeme rádi, když navštívíte také naši galerii v Praze nebo ateliér v Bratislavě.

https://gordanaglass.com

Podobné články


Developed by MadFox design